Wyposażenie kuchenne dla przemysłu gastronomicznego

okap do pieca prime plusKuchnia w przemyśle gastronomicznym, stanowi zdecydowanie najważniejsze miejsce, w którym przygotowywane są wszelkiego rodzaju posiłki, oraz w którym następnie czyszczone są wszelkie naczynia i sztućce. Jest to bardzo ważne, abyśmy w kuchni mogli zapewnić pracownikom odpowiednio czyste warunki do pracy, oraz narzędzia i urządzenia na wysokim poziomie, które będą wpływać na ułatwienie wykonywania wielu prac kuchennych. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu z nieco bliższa, aby sprawdzić w jakiego rodzaju sprzęty powinniśmy inwestować, żeby w kuchni było czysto, przyjemnie i schludnie, zaś praca była wygodna i wydajna. Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, który, jak mamy nadzieję będzie w stanie wskazać pewne schematy, których uwzględnienie pomoże każdemu przedsiębiorcy dobrze wyposażyć kuchnię w restauracji, czy też w barze szybkiej obsługi.

Odprowadzenie zanieczyszczeń lotnych.

Jak powszechnie wiadomo, w każdej kuchni, gdzie tylko prowadzone są jakiekolwiek prace związane z obróbką cieplną produktów spożywczych, mamy do czynienia z dość spora ilością zanieczyszczeń lotnych, w postaci pary, niejednokrotnie pary zmieszanej z tłuszczem. W takich przypadkach niezbędny będzie odpowiedni okap, którego zadaniem będzie zbieranie wszystkich tych zanieczyszczeń i odprowadzanie na zewnątrz, bądź też kumulowanie w wymiennym filtrze. Dość dobrze sprawdzi się w wielu przypadkach kuchni w lokalach gastronomicznych, duży, skośny okap centralny dla kuchni, który będzie w stanie odebrać bardzo dużo zanieczyszczeń lotnych, szczególnie w przypadku kuchni w których wszystkie płyty grzewcze i piece usytuowane są centralnie. Z reguły tak właśnie jest rozplanowana kuchnia w większych lokalach gastronomicznych, wobec czego tego typu centralne okapy skośne będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki takiemu okapowi, będziemy w stanie odebrać praktycznie wszystkie zanieczyszczenia powstające w procesie obróbki cieplnej, co stanowi bardzo ważną kwestię w utrzymywaniu czystości w pomieszczeniu kuchennym.

Pozostałe wyposażenie dla kuchni.

Trzeba tutaj także zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z wyposażeniem pracowników kuchni, którzy powinni mieć pod ręką zawsze wszystkie niezbędne do pracy narzędzia oraz urządzenia, gotowe do wykorzystania. Dlatego też, nawet karbowane radełko do ciasta powinno zawsze być na swoim na miejscu, a najlepiej jeśli będą na wyposażeniu także inne karbowane radełka w zapasie. Dzięki takiemu podejściu nawet w przypadku uszkodzenia posiadanego radełka do ciasta, zawsze bez żadnych przeszkód można zabrać nowe z magazynu, bez konieczności czekania na zakup.

Generalnie rzecz więc ujmując, podstawowym zadaniem każdego właściciela lokalu gastronomicznego, będzie tutaj profesjonalne podejście do zaopatrzenia swoich pracowników w niezbędny do wykonywania pracy sprzęt, dzięki któremu usługi lokalu będą stały na odpowiednio wysokim poziomie, co jest przecież w tym przypadku kwestią najważniejszą.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 27.08.14. || Tagi:, , ||

Comments are closed.