Jak poradzić sobie z dyskopatią?

kwiaty-białe-mak_2172789Dyskopatia, to schorzenie krążka międzykręgowego, polegające na uwypukleniu jądra krążka międzykręgowego. Jest to początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pojawia się ból pleców w okolicy lędziwiowo-krzyżowej, następnie ból ten promieniuje do bioder, kolan oraz stóp. Z powodu napięcia mięśni oraz drętwienia, odcinek kręgosłupa sztywnieje, następnie następuje zaburzenie w czuciu w kończynach, może dojść także do opadnięcia stopy. Dyskopatię jak wiele chorób można leczyć, warto jednak wiedzieć jak jej przede wszystkim zapobiec. 

Czym dokładnie jest dyskopatia?

Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego, potocznie jest też nazywana przepukliną kręgosłupa, a dokładniej jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Kręgi i krążki międzykręgowe, czyli tak zwane dyski, składają się na nasz kręgosłup – kręgi są twarde, dyski miękkie, dlatego też one pełnią funkcje amortyzatora. Obie składniowe kręgosłupa mogą z czasem niestety ulegać zmianom zwyrodnieniowym, uciskać na korzenie nerwów rdzeniowych, rdzeń kręgowy, w wyniku czego pojawia się ból, który skutecznie utrudnia nam życie.

Objawy dyskopatii

Dyskopatia obejmuje najczęściej odcinek szyjny oraz lędźwiowy, czasem również piersiowy. Dyskopatia lędźwiowa objawia się bólem w okolicy lędźwiowo-krzyżowym, następnie ból ten promieniuje do nóg. Pojawiają się parestezje, oraz drętwienia, a także napięcie mięśni przykręgosłupowych. Następuje również zaburzenie czucia w nogach, osłabienie mięśni stopy i podudzia, oraz niedowłady nerwów kończyn dolnych. Oprócz tego, może dojść także do zaburzeń zwieraczy pęcherza moczowego lub odbytu, niekiedy także zaburzenia potencji oraz libido.

Leczenie oraz diagnostyka dyskopatii

Stwierdzenie dyskopatii następuje poprzez wykonanie:

  • wywiadu lekarskiego
  • rezonansu magnetycznego, który może wykazać zmiany w krążkach międzykręgowych
  • tomografia komputerowa – powoduje uwidocznienie struktur kostnych
  • badanie radiologiczne – pomocniczo może pomóc wykryć dyskopatie
  • badanie przedmiotowe

Leczenie dyskopatii

U wielu osób jest wystarczające lecenie zachowawcze, czyli wyeliminowanie czynników ryzyka, zrzucenie nadwagi o ile takowa występuje, przyjmowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także szeroko pojęta fizjoterapia, czyli leczenie ruchem i leczenie manualne. Rehabilitacja jest w stanie zahamować proces dyskopatii, ale do tego należy dołączyć ćwiczenia w domu oraz stosowanie się zasad ergonomii. Część pacjentów jednak kwalifikowana jest do leczenia operacyjnego, są to pacjenci, którzy cierpią na nieotrzymanie moczu, stolca, czy zaburzenia czucia. Do uśmierzenia bólu można stosować także naturalne metody terapii dyskopatii a więc zastąpienie leków ziołami które również działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a oprócz tego zmiana stylu życia, czyli schudnięcie, zadbanie o jak najbardziej ergonomiczne warunki pracy, nie przeciążanie kręgosłupa, a także prawidłowy wypoczynek, wszystkie te rzeczy mogą sprawić że dyskopatia ulży i nie będzie nam już tak dokuczać.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 01.05.16. || Tagi:, , , , ||

Comments are closed.