Efektywne ogrzewaniu domu węglem.

węgielKorzystanie z węgla, jako materiału opałowego, wcale nie musi być kłopotliwe i szkodliwe dla środowiska, aczkolwiek trzeba tutaj podejść do tego zagadnienia mając na uwadze pewne kwestie. Przede wszystkim, istotną kwestią będzie sposób palenia węglem w piecu, a z drugiej strony jego jakość. Te dwa czynniki będą miały największy wpływ, zarówno na nasz komfort, osiągane parametry grzewcze, jak i poziom wydzielania zanieczyszczeń do środowiska. Warto więc przyjrzeć się im ze szczególną starannością, aby ostatecznie zagwarantować sobie dobre warunki ogrzewania i niski poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Metodologia dobrego palenia węglem.

W zdecydowanej większości przypadków palenie węglem w piecach centralnego ogrzewania, jest realizowane w sposób… zły. Jest to w zasadzie całkiem łagodne określenie, bowiem można by też mówić o wręcz tragicznym sposobie palenia, uwalniającym mnóstwo zanieczyszczeń do atmosfery, marnującym energię cieplną i utrudniającym nam nasze codzienne życie. Mamy tutaj na myśli standardowe rozpalenie ognia na drewnie a następnie zasypanie węglem i jego regularne dokładanie. Może i z perspektywy pewnego komfortu jest to rozwiązaniem dobrym i korzystnym, bowiem nie trzeba w żadnym przypadku co chwila składać ognia na nowo, niemniej jednak są tutaj rozwiązania o wiele lepsze. Jednym z nich jest palenie od góry, a polega na tym, aby w pierwszej kolejności załadować całe palenisko węglem a na samej górze rozpalić ogień na drewnie. Dzięki temu pod wpływem wysokiej temperatury, węgiel będzie zapalać się od ognia powyżej, a co więcej, wydzielające się z niego spaliny, będą trafiać wprost na ogień, gdzie będzie można je dodatkowo dopalić. Jeśli do tego dołożymy odpowiednią konstrukcję kanałów dymowych kotła, z dużą powierzchnią wymiennika ciepła, to uzyskamy z całą pewnością bardzo dobre parametry odzysku ciepła a tym samym po prostu mniejsze zużycie węgla.

Jakość węgla.

Drugą bardzo istotną kwestią, w zasadzie tak samo istotną jak pierwszą jest jakość węgla opałowego. Musimy pamiętać o tym, iż węgiel pochodzący z różnych regionów wydobycia będzie charakteryzować się różną wartością opałową. Możemy kupić bardzo tani węgiel, niemniej jednak zużyjemy go do ogrzewania domu o wiele więcej, przez wzgląd na jego niższą kaloryczność. Może on mieć także większą zawartość innych substancji trujących takich jak chociażby siarka. Warto tutaj więc zdecydować się na dobrej jakości węgiel z Czechowic, charakteryzujący się dobrymi parametrami spalania, wysokim poziomem kaloryczności i małą ilością powstające w wyniku spalania popiołu. Co więcej, jest to węgiel składowany w bardzo dobrych warunkach, dzięki czemu zawsze jest suchy, a to zapewnia maksymalne warunki do jego spalania. Może do najtańszych nie należy, niemniej jednak zużycie będzie stać w jego przypadku na niskim poziomie, tak samo jak poziom zanieczyszczeń.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 25.07.18. || Tagi:, , , , , ||

Comments are closed.