Własny domek parterowy. Wybieramy projekt domu.

przystępny cenowo projekt domu jednorodzinnegoW życiu każdego z nas, prędzej czy później przyjdzie czas, kiedy zdecydujemy się opuścić przytulne mieszkanko. Opuścić na rzecz własnego, jeszcze bardziej przytulnego domu jednorodzinnego. Zanim jednak nastąpi ta chwila, trzeba będzie ustalić kilka kwestii i poczynić odpowiednie przygotowania. Musimy w końcu kupić odpowiednią działkę budowlaną, znaleźć odpowiednie projekty domów parterowych. Będziemy musieli podjąć sporo decyzji, które w przyszłości będą rzutować na nasz komfort i wygodę w nowym domu. Warto więc nad tym zagadnieniem pochylić się nieco bardziej. W końcu chodzi o całe przyszłe życie, nasze jak i naszej rodziny.

Wybieramy projekt naszego nowego domu.

Przede wszystkim trzeba będzie zacząć od podjęcia decyzji w kwestii tego, jaki ma być nasz nowy dom. Mamy tutaj do dyspozycji wiele wariantów, przy czym każdy ma swoje wady i zalety. My zaś musimy określić nasze potrzeby i dobrać taki projekt, aby spełniał je w jak największym zakresie. Poszczególne opcje będą się dla nas prezentować następująco.

Projekty domów piętrowych

Tego typu budynki przeznaczone są raczej dla rodzin większych o większych wymaganiach odnośnie powierzchni użytkowej. Projekty domów piętrowych będą z reguły posiadać więcej sypialni i większy metraż poszczególnych pomieszczeń.

Projekty domów z poddaszem użytkowym.

Są alternatywnym rozwiązaniem dla budynków piętrowych. Pozwalają na pewne ograniczenie kosztów budowy, przy utrzymaniu większego metrażu. Mankamentem jest to, iż pomieszczenia na poddaszu użytkowym, będą nieco mniej funkcjonalne.

Projekty domów parterowych

Tego typu budynki są przeznaczone dla mniejszych rodzin. Dla rodzin bezdzietnych, lub w układzie 2+1. Warto podkreślić, iż projekty domów parterowych będą wymagać niejednokrotnie nieco większej działki budowlanej.

Projekty domów z garażem w bryle

Zamieszczenie garażu w bryle budynku ma swoje zalety. Przede wszystkim zyskujemy łatwy dostęp do samochodu, oraz zapewniamy sobie ogrzewanie pomieszczenia garażu. Z drugiej strony ogranicza to przestrzeń użytkową budynku. Tutaj możemy znaleźć zarówno projekty domów parterowych z garażem w bryle, jak i projekty piętrowe czy też z poddaszem.

Projekty domów podpiwniczonych.

Rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy za wszelką cenę nie chcą iść z duchem postępu i potrzebują tradycyjnej kotłowni. Obecnie tego typu projekty domów stanowią coraz większą rzadkość.

Koszty budowy domu jednorodzinnego.

Skoro już zdecydujemy się na jeden z powyższych wariantów, koniecznością będzie przybliżone wyliczenie kosztów budowy. Oczywiście możemy dużo wcześniej z interesującej nas kategorii wybrać tylko tanie projekty domów, tanie w budowie i utrzymaniu. Niemniej jednak nie zawsze będzie to takie proste i oczywiste. Zawsze więc warto policzyć wszystkie koszty a będą się na nie składać:

  • Koszt zakupu projektu domu
  • Koszt wykonania projektu adaptacyjnego
  • Koszty ewentualnych zmian w projekcie
  • Koszt podłączenia poszczególnych mediów (woda, prąd, gaz, kanalizacja)
  • Koszty uzyskania pozwoleń
  • Robocizna i materiały budowlane

Oczywiście największym kosztem będą same materiały budowlany oraz kwestia robocizny. Niemniej jednak prace projektowe także mogą pochłonąć spore fundusze. Warto tutaj pamiętać, iż wszelkie zmiany w projekcie domu będą pociągać za sobą dodatkowe wydatki. Dlatego też, warto tak wybierać projekty domów, aby jednak ewentualnych zmian było jak najmniej. Najlepiej, jeśli nie będzie ich w ogóle.

Podsumowanie

Ostatecznie można więc powiedzieć, iż niezależnie od tego, na jaki projekt domu się zdecydujemy, koszty trzeba będzie ponieść. Szacunkowo można powiedzieć, iż wraz z zakupem działki, koszt budowy domu jednorodzinnego, będzie pochłaniać fundusze w przedziale od 250-600 tysięcy złotych. Oczywiście dużo będzie zależeć od lokalizacji działki, oraz wyboru ekipy budowlanej. Tutaj można postarać się o pewne oszczędności, aczkolwiek wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 05.10.18. || Tagi:, ||

Comments are closed.