Jak wdrożyć grzejniki kanałowe w istniejącym budynku?

ogrzewanie kanałoweGrzejniki kanałowe to jedno z nowocześniejszych i zarazem lepszych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań. Oczywiście pewną trudnością będzie tutaj obarczona próba wdrożenia tego rozwiązania w istniejącym budynku, w którym dotychczas wykorzystywane były grzejniki ścienne. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż budynek, w którym chcemy wdrożyć ogrzewanie kanałowe powinien spełniać pewne wymagania konstrukcyjne. Poza tym, będziemy musieli zdecydować się na kilka istotnych przeróbek całej instalacji grzewczej. Niemniej jednak, takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania, wobec czego warto przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Wymogi dla zastosowania ogrzewania kanałowego.

Aby możliwe było do zastosowania ogrzewanie kanałowe, budynek powinien spełniać pewne wymagania techniczne. Przede wszystkim, musimy mieć stosunkowo grube podłogi, bowiem grzejniki kanałowe montowane będą w płaszczyźnie podłogi. Ich grubość to co najmniej 10cm, wobec czego podłogi powinny być stosunkowo grubsze, aby wycięcie rynny montażowej nie osłabiło zanadto konstrukcji podłogi. Istotne jest także to, abyśmy mieli możliwość doprowadzenia do wyciętych kanałów zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego. Będzie to wymagać pewnych przeróbek w instalacji, aczkolwiek nie jest to nazbyt inwazyjne działanie. Po prostu trzeba będzie odciąć rurki zasilania i powrotu z grzejników ściennych, a następnie w płaszczyźnie podłogi doprowadzić je do wyciętych na grzejniki kanałowe rynien. Można więc powiedzieć, iż w zdecydowanej większości przypadków istniejących już budynków, będziemy mieć możliwość zastosowania grzejników kanałowych. W sporadycznych przypadkach zbyt cienkich podłóg, nie będziemy mogli z tego rozwiązania skorzystać.

Zalety wykorzystania ogrzewania kanałowego.

Kwestią bardzo ważną, której należy także poświęcić odpowiednią ilość uwagi, są tutaj korzyści płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego. W tym szczególnym przypadku, będziemy mieć do czynienia z kilkoma, podstawowymi zaletami, które przedstawiają się następująco:

  • Obniżenie kosztów ogrzewania poprzez większą efektywność systemu grzewczego – grzejniki kanałowe charakteryzują się efektywniejszym nawet do 20% wykorzystaniem energii cieplnej.
  • Zwiększenie poziomu estetyki wewnętrznej – brak szpecących ściany grzejników, które powodują ich czernienie z czasem
  • Utrzymanie stałego przepływu powietrza przez grzejnik, poprzez wbudowany wentylator – wpływa to na szybsze nagrzewanie się pomieszczenia, oraz na bardziej przewidywalną pracę całego systemu. To z kolei pozwoli nam lepiej planować jego pracę i zdalnie nią sterować.

Są to jak widać wyraźne, niebagatelne korzyści, płynące z zastosowania tej technologii. Potwierdzić nam to może praktycznie każdy, profesjonalny producent grzejników kanałowych. Szczególnie jeśli jest to producent z górnej półki, którego grzejniki cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 02.05.19. || Tagi:, , , ||

Comments are closed.