Własna produkcja brykietu w zakładach obróbki drzewnej.

brykieciarka_3Wszelkiego rodzaju zakłady obróbki drzewnej, czyli przede wszystkim stolarnie oraz tartaki, produkują codziennie duże ilości odpadu w postaci wszelkiego rodzaju wiórów, zrębków i trocin. W zasadzie, dotychczas trudno było znaleźć jakiekolwiek sensowne zastosowanie dla tego odpadu. Obecnie jednak jest skuteczne i efektywne rozwiązanie na pozbycie się całości odpadu i jeszcze zarobienie na tym dodatkowych pieniędzy. Chodzi tutaj o przetworzenie całości odpadu w brykiet drzewny. Trzeba będzie jedynie zainwestować w nowoczesne brykieciarki oraz niezbędną infrastrukturę produkcyjną. Jest to jednak dobra i opłacalna inwestycja, bowiem wytworzony brykiet można zarówno sprzedać, jak i wykorzystać do własnych celów grzewczych.

Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

Aby możliwe było rozpoczęcie własnej produkcji brykietu, trzeba będzie w pierwszej kolejności poczynić niezbędne inwestycje. Najważniejsze są oczywiście profesjonalne brykieciarki, czyli maszyny, które umożliwią nam prawidłowe prasowanie odpadu drzewnego w kostki brykietu. Trzeba jednakże pamiętać, iż kluczową rolę odgrywać będą także warunki składowania, zarówno materiału wsadowego, jak i gotowego brykietu. Pomieszczenia magazynowe powinny gwarantować nam pełny poziom izolacji od wilgoci. Jest ona bowiem największym wrogiem jakości brykietu, zarówno w toku produkcji jak i podczas spalania. Dodatkowo, warto zadbać o przygotowanie pomieszczenia suszarni, w której, będziemy suszyć nazbyt wilgotny materiał wsadowy przed jego przetworzeniem na brykiet drzewny. Wiąże się to oczywiście ze sporymi wydatkami, niemniej jednak warto pamiętać, iż jest to inwestycja na przyszłość. W ciągu kilku lat, z całą pewnością zwróci nam się ona w dwójnasób.

Zalety brykietu drzewnego.

Wytwarzanie brykietu będzie przynosić przedsiębiorcom określone korzyści. Przede wszystkim możliwość jego sprzedaży czyli spieniężenia odpadu drzewnego, który dotychczas po prostu był marnowany, a czasami ewentualnie oddawany rolnikom. Brykiet drzewny zaś, staje się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym, co wynika przede wszystkim z tego, iż jego spalanie emituje do atmosfery najmniejsze ilości CO2, w stosunku do pozostałych paliw. Nawet tak bardzo faworyzowany gaz ziemny, w procesie spalania, emituje blisko dwa raty tyle CO2, co brykiet.

Oczywiście przedsiębiorca produkujący brykiet drzewny z własnego odpadu ma nie tylko możliwość jego sprzedaży. Może on także z powodzeniem wykorzystać wytworzony przez siebie brykiet do indywidualnych celów grzewczych. W każdym przypadku są to określone korzyści finansowe. Można więc powiedzieć, iż wdrożenie produkcji brykietu z odpadów drzewnych to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu tartaków i stolarni, które dotychczas nie miały żadnego zastosowania dla ogromnych ilości trocin powstających jako efekt uboczny ich działalności.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 29.09.19. || Tagi:, ||

Comments are closed.