Nowoczesne kleje utwardzane UV.

uvaprint_mTechnologie łączenia ze sobą różnorodnych przedmiotów przechodzą stale rozwój, dzięki czemu stają się ciągle lepsze i wydajniejsze. Podobnie rzecz wygląda w przypadku technologii klejenia. Obecnie najpopularniejszą, przemysłową technologią w tym zakresie jest klejenie z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to wyjątkowo korzystna i wydajna dla wielu branż technologia, której wdrożenie pozwala na osiągnięcie realnych korzyści w produkcji. Obecnie technologia jest stale rozwijania, a nowości są stale wdrażane, a i tak można powiedzieć, iż jest już dość zaawansowana. Co najważniejsze, już teraz pozwala ona osiągnąć bardzo dobre efekty w zakresie łączenia ze sobą różnorodnych elementów.

Proces klejenia z zastosowaniem utwardzania spoiny promieniowaniem UV.

Sam proces klejenia przy wykorzystaniu tej technologii nie jest niczym nadzwyczajnym. W zasadzie jest bardzo zbliżony do klasycznego zastosowania zwykłych klejów. Aby spoina mogła być prawidłowo wykonana należy tutaj spełnić następujące warunki:

  • Powierzchnie przeznaczone do klejenia powinny być czyste, odtłuszczone i gładkie
  • Klej należy równomiernie rozprowadzić po obydwu klejonych ze sobą płaszczyznach.
  • Utwardzanie powinno przebiegać równomiernie na całej powierzchni spoiny, aby nie doprowadzić do wstępnego osłabiania spoiny.

Możemy więc powiedzieć, iż jest to technologia o niezbyt specyficznych wymaganiach. W zasadzie, w każdym innym przypadku klejenia, musimy zadbać niemalże tak samo o przygotowanie powierzchni przeznaczonych do klejenia. W tym przypadku mamy też do czynienia z dodatkowymi kwestiami, o których koniecznie należy pamiętać. Przede wszystkim, od czasu nałożenia kleju do jego utwardzenia, mamy nawet do 60 minut, w czasie których można dowolnie manipulować klejonymi elementami. Najważniejsze jest zaś to, iż sam proces utwardzania spoiny poprzez promienniki typu UV, w wielu przypadkach będzie zajmować jedynie 10 sekund.

Zalety korzystania z klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Wdrożenie tego typu technologii na liniach produkcyjnych w wielu przedsiębiorstwach, będzie nieść za sobą określone korzyści. Przede wszystkim zaś, warto sobie tutaj powiedzieć, w jakich branżach tego typu technologia znajduje swoje zastosowanie. Najczęściej jest to branża produkcji sprzętu medycznego oraz optycznego. Zaraz potem, kleje są wykorzystywane w branżach takich jak elektronika, elektrotechnika czy też motoryzacja. W pozostałych branżach jest to już raczej śladowe zastosowanie.

Istotnymi z punktu widzenia przedsiębiorstwa zaletami jest to, iż czas utwardzania spoiny jest tak krótki, a koszt jej wykonania relatywnie niski. Trzeba także pamiętać o tym, iż same lampy przemysłowe i systemy UV, stosowane w przedsiębiorstwach większych nie należą do sprzęty wybitnie kosztowne. Ich zakup oraz późniejsze utrzymanie nie wymaga ponoszenia wygórowanych kosztów. Można więc powiedzieć, iż jest to technologia stosunkowo przystępna cenowo, zarówno we wdrożeniu, jak również w późniejszym użytkowaniu.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 21.12.19. || Tagi:, ||

Comments are closed.