Łożyska walcowe i ich zastosowanie.

walcowe_poprzeczneŁożyska walcowe to jedne z bardziej specyficznych konstrukcyjnie łożysk, stosowanych współcześnie w wielu maszynach i urządzeniach. Wyróżniamy tutaj dwa podstawowe typy łożysk walcowych: poprzeczne i wzdłużne, przy czym każde z nich mają jeszcze dodatkowo, swoje wewnętrzne podziały. Warto jednakże zwrócić uwagę na kwestie zastosowań tych specjalistycznych łożysk oraz na ich parametry techniczne. Okazuje się bowiem, iż znajdziemy tutaj stosunkowo sporo różnic w stosunku do innych typów łożysk, takich jak chociażby kulkowe. Przyjrzyjmy się w takim razie temu zagadnieniu z nieco bliższej perspektywy.

Podział łożysk walcowych.

Jak już wspomnieliśmy, łożyska walcowe dzielą się na dwa typy. Są to łożyska walcowe poprzeczne, oraz wzdłużne. Poniżej postaramy się przybliżyć każdy z tych typów, aby poszerzyć sobie nieco zakres wiedzy w tej materii.

Łożyska walcowe poprzeczne

Przede wszystkim są to łożyska rozłączne, co znacznie ułatwia kwestię ich montażu oraz demontażu. Wałeczki w tym przypadku są prowadzone przez bieżnie pomocnicze na jednym z pierścieni. W całości utrzymywane są zaś przez odpowiedni koszyk. Drugi pierścień posiada zaś tylko jedną bieżnię pomocniczą, a czasami jest jej całkiem pozbawiony. Dzięki temu mamy możliwość swobodnego wsuwania lub wysuwania pierścienia. Wpływa to bardzo korzystnie na montaż oraz demontaż łożyska, jak również pozwala na niewielkie przesunięcia wału względem oprawy nawet w trakcie pracy łożyska.

W tej grupie konstrukcyjnej wyróżniamy dwie podstawowe podgrupy:

  • Łożyska walcowe poprzeczne jednorzędowe – są przeznaczone przede wszystkim do przenoszenia obciążeń promieniowych. Wyróżnić można łożyska które pozwalają na osiowe ustawienia wału w jednym kierunku (oznaczenia NJ), lub w obydwu kierunkach (oznaczenia NUP NJ)
  • Łożyska walcowe poprzeczne wielorzędowe – są także wykonywane z otworem stożkowym, co zapewnia możliwość precyzyjnego regulowania luzu łożyskowania w trakcie montażu.

Ponadto łożyska te są bardzo wrażliwe na niewspółosiowość.

Łożyska walcowe wzdłużne.

Łożyska w tej grupie konstrukcyjnej, stosowane są głowieni w tych przypadkach, gdzie nośność łożysk kulkowych wzdłużnych jest niewystarczająca. Trzeba też pamiętać iż łożyska walcowe wzdłużne wykazują brak pełnej tłoczności , oraz pracę z dużymi poślizgami. Wobec tego też, mogą być stosowane przy mniejszych prędkościach obrotowych niż łożyska kulkowe wzdłużne.

Są one proste konstrukcyjnie. Składają z pierścienia wewnętrznego osadzanego na wale, oraz pierścienia zewnętrznego osadzanego w oprawie. Wałeczki zaś trzymane pomiędzy pierścieniami są w koszyczku. Są to łożyska jednokierunkowe, skutkiem czego mogą przyjmować obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku. Warto jeszcze pamiętać, iż aby łożyska te mogły pracować bez zakłóceń, konieczne jest poddanie ich określonemu obciążeniu minimalnemu.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 29.12.19. || Tagi:, , ||

Comments are closed.