Niezbędne instalacje sanitarne w domach jednorodzinnych.

instalcjeW każdym domu jednorodzinnym, znajdziemy kilka podstawowych, najbardziej niezbędnych instalacji sanitarnych, bez których dom staje się po prostu mało użytkowy. Są to instalacje, do których obecności przyzwyczailiśmy się już na tyle, iż obecnie, bez nich po prostu nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w domach, a także w innych budynkach mieszkalnych. Oczywiście znajdziemy także inne instalacje sanitarne, których wdrożenie może wyraźnie podnieść poziom komfortu w naszych domach. Nie są one jednakże absolutnie niezbędne z punktu widzenia podstawowej funkcjonalności. Sprawdzamy, które instalacje są najbardziej istotne, a które można pominąć przy projektowaniu swojego nowego domu jednorodzinnego.

Instalacje kluczowe dla funkcjonalności budynku.

Wszystkie kluczowe instalacje sanitarne w Kalwarii powinny być przemyślane do realizacji jeszcze na etapie projektowania budynku. Co prawda projekt jest realizowany przez architekta, niemniej jednak to inwestor decyduje o tym, które instalacje należy zaprojektować, a które możemy sobie chwilowo darować. Niemniej jednak, nawet decydując się na niewykonywanie pewnych instalacji sanitarnych, warto w projekcie budynku przewidzieć miejsce na ich ewentualny montaż w przyszłości. Z całą pewnością może się to okazać przydatne, jeśli w przyszłości jednak podejmiemy decyzję o chęci montażu jednaj z takowych instalacji.

Do najważniejszych instalacji sanitarnych zaliczamy:

  • Wodna – instalacja niezbędna, zapewniająca prawidłową dystrybucję wody użytkowej do pomieszczeń mieszkalnych. Przede wszystkim do pomieszczeń kuchni, łazienek, czy też pomieszczeń technicznych.
  • Kanalizacyjna – odpowiedzialna za odprowadzanie ścieków oraz zużytej wody użytkowej z pomieszczeń kuchni oraz łazienek.
  • Grzewcza – instalacja zapewniająca prawidłowe rozprowadzanie ciepła od jego źródła (kocioł grzewczy, pompa ciepła) do poszczególnych pomieszczeń poprzez system grzejników

Do tego dołączyć można także instalacje mniej niezbędne, aczkolwiek w dalszym ciągu pożytecznego i podnoszące komfortu użytkowania budynku. Należą do nich:

  • Klimatyzacja – utrzymująca korzystny dla nas i naszego organizmu wewnętrzny mikroklimat
  • Wentylacja z rekuperacją – zapewniająca wymianę powietrza z otoczeniem z jednoczesnym odzyskiem ciepła z powietrza oddawanego na zewnątrz.
  • Gazowa – doprowadzająca gaz ziemny do kotła czy też kuchenki gazowej. Możliwa do wykonania tylko w przypadku, kiedy do działki doprowadzony jest gazociąg.

Które instalacje wykonać?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, najważniejsze będą te, które wymienione są jako absolutnie niezbędne. Pozostałe instalacje możemy wykonać, aczkolwiek nie jest to konieczne. Warto jednak już na etapie projektowania przygotować możliwość ich montażu. Szczególnie w przypadku instalacji gazowej będzie to niezwykle ważne, bowiem w wielu przypadkach, gazyfikacja będzie stale postępować ze względów stricte ekologicznych. Z całą więc pewnością, będziemy prędzej czy też później zmuszeni do skorzystania z gazu, jako źródła ogrzewania domu czy też wody użytkowej.

Kontynuuj czytanie » || Napisał dnia: 15.03.20. || Tagi:, , , ||

Comments are closed.